Miód kremowany jak powstaje ?

Miód kremowany to miód o gładkiej i kremowej konsystencji, który nie krystalizuje na twardo i łatwo się rozsmarowuje. Jest to produkt naturalny i zdrowy, który zachowuje wszystkie właściwości miodu gatunkowego, z którego powstał. W tym artykule dowiesz się, jak powstaje miód kremowany, dlaczego warto go kupić i jak go zrobić samodzielnie.

Jak powstaje miód kremowany?

Miód kremowany powstaje ze świeżo uzyskanego przez pszczoły miodu w ciekłym stanie skupienia. Proces uzyskiwania miodu kremowanego polega na mechanicznym działaniu mieszadła, przez co struktura miodu podczas jego krystalizowania zostaje rozbita na bardziej drobnokrystaliczną. Dzięki temu miód nie tworzy grudek ani kryształków, a jego konsystencja jest jednolita i aksamitna.

Kremowanie miodu odbywa się bez ponownego roztapiania miodu, dzięki czemu miód nie traci nic ze swoich leczniczych właściwości. Bez zmian pozostaje też jego aromat. Raz przygotowany zachowuje tę samą konsystencję na wiele miesięcy.

Kremowaniu najczęściej poddaje się miód rzepakowy, ale także np. wielokwiatowy, leśny, borówkowy, lipowy oraz nawłociowy. Kremowany miód posiada delikatny smak, przez co w połączeniu z łatwym i szybkim procesem rozsmarowywania uwielbiają go najmłodsi konsumenci.

Dlaczego warto kupić miód kremowany?

Miód kremowany ma wiele zalet, zarówno pod względem smaku, jak i zdrowia. Oto kilka z nich:

– Miód kremowany jest łatwy w użyciu. Nie lepi się, nie rozwarstwia, nie brudzi ubrań ani naczyń. Można go wygodnie nakładać na pieczywo, naleśniki, ciasta czy owoce.
– Miód kremowany jest naturalny i zdrowy. Nie zawiera żadnych dodatków ani konserwantów. Ma takie same właściwości odżywcze i zdrowotne jak miód gatunkowy, z którego powstał. Zawiera witaminy, minerały, enzymy i antyoksydanty.
– Miód kremowany działa korzystnie na organizm. Pomaga w walce z przeziębieniem, kaszlem i innymi dolegliwościami układu oddechowego. Łagodzi stany zapalne skóry i błon śluzowych. Wspomaga pracę serca, wątroby, nerek i mózgu. Poprawia odporność i samopoczucie.
– Miód kremowany jest smaczny i aromatyczny. Ma delikatny i słodki smak, który nie przytłacza innych składników potrawy. Nadaje się do wielu dań i deserów. Można go łączyć z innymi produktami pszczelimi, takimi jak propolis czy pyłek kwiatowy.