Miód manuka polski odpowiednik

Miód manuka to produkt pochodzący z Nowej Zelandii i Australii, który słynie ze swoich wyjątkowych właściwości leczniczych i odżywczych. Jest on wytwarzany z nektaru kwiatów krzewu manuka, który zawiera unikalny składnik o nazwie MGO (metyloglioksal). Im więcej MGO w miodzie, tym silniejsze ma on działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Miód manuka jest stosowany w leczeniu ran, oparzeń, infekcji, problemów żołądkowych i oddechowych oraz poprawia stan skóry.

 

Miód manuka jest jednak bardzo drogi i trudno dostępny na polskim rynku. Czy istnieje więc polski odpowiednik miodu manuka, który miałby podobne właściwości i byłby tańszy? Okazuje się, że tak! Wśród polskich miodów odmianowych można znaleźć kilka gatunków, które wykazują wysoką aktywność biologiczną i zdrowotną. Są to między innymi:

– Miód spadziowy – powstaje z soków roślinnych zbieranych przez pszczoły z igieł i liści drzew. Ma ciemną barwę, gęstą konsystencję i intensywny smak. Zawiera dużo związków bioaktywnych, takich jak białka, fenole, aminokwasy oraz składniki mineralne. Działa przeciwdrobnoustrojowo, antyoksydacyjnie, wzmacnia odporność i łagodzi kaszel.

– Miód nawłociowy – powstaje z pyłków kwiatowych dziko rosnącej nawłoci. Ma jasną barwę, lekką konsystencję i delikatny smak. Zawiera cenne enzymy w większości pochodzące z gruczołów ślinowych pszczół. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, gojąco i oczyszczająco. Pomaga w leczeniu ran, oparzeń, trudno gojących się owrzodzeń oraz chorób skóry.

– Miód lipowy – powstaje z nektaru kwiatów lipy. Ma jasnożółtą barwę, płynną konsystencję i aromatyczny smak. Zawiera dużo witamin i flawonoidów. Działa bakteriobójczo, przeciwgorączkowo, uspokajająco i rozkurczowo. Pomaga w leczeniu przeziębienia, grypy, zapalenia gardła i oskrzeli oraz bezsenności.

– Miód gryczany – powstaje z nektaru kwiatów gryki. Ma ciemnobrązową barwę, gęstą konsystencję i ostry smak. Zawiera dużo żelaza i rutyny. Działa wzmacniająco na naczynia krwionośne, poprawia krążenie i obniża ciśnienie krwi. Pomaga w leczeniu anemii, miażdżycy i krwawień.

Jak widać, polskie miody nie ustępują miodowi manuka pod względem właściwości leczniczych i odżywczych. Co więcej, są one znacznie tańsze i łatwiej dostępne na rynku. Warto więc sięgnąć po te naturalne produkty pszczele i cieszyć się ich smakiem i korzyściami dla zdrowia.