Miód wrzosowy właściwości lecznicze

Miód wrzosowy – cudowny dar natury

 

Miód jest jednym z najstarszych i najcenniejszych produktów spożywczych, który od wieków cieszy się uznaniem ze względu na swoje walory smakowe i lecznicze. Wśród wielu odmian miodu wyróżnia się miód wrzosowy, który nazywany jest „królem miodów”. Co sprawia, że miód wrzosowy jest tak wyjątkowy i jakie ma właściwości prozdrowotne?

Miód wrzosowy pozyskiwany jest z nektaru kwiatów wrzosu zwyczajnego (Calluna vulgaris), rośliny charakterystycznej dla suchych i ubogich gleb. Wrzosowiska występują głównie w Europie Zachodniej i Północnej, a w Polsce można je spotkać na terenach górskich i podgórskich. Miód wrzosowy jest trudny do pozyskania, ponieważ pszczoły muszą pokonać duże odległości między krzewami wrzosu i zbierać nektar z małych kielichów kwiatowych. Ponadto miód wrzosowy ma bardzo gęstą konsystencję i trudno go odwirować z plaster miodu. Z tego powodu miód wrzosowy jest rzadko spotykany i drogi.

Miód wrzosowy ma ciemną barwę, która może się zmieniać od jasnobursztynowej do brunatnej w zależności od stopnia skrystalizowania. Miód ten charakteryzuje się specyficznym zapachem przypominającym woń kwiatów wrzosu oraz smakiem lekko cierpkim i gorzkawym. Miód wrzosowy krystalizuje bardzo szybko i przyjmuje galaretowatą postać z drobnymi kryształkami.

Miód wrzosowy jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6), witaminę A, biopierwiastki (potas, chlor, wapń, sód, magnez, żelazo) oraz substancje o charakterze hormonalnym pochodzenia roślinnego (roślinne hormony wzrostu i neurohormony). Miód ten zawiera także dużo białka i ma niską zawartość sacharozy.

Miód wrzosowy ma wiele właściwości leczniczych, które wynikają z jego działania antyseptycznego, przeciwzapalnego, przeciwwirusowego, antybakteryjnego i moczopędnego. Miód ten pomaga w leczeniu chorób układu moczowego (zapalenie pęcherza, kamica nerkowa), układu pokarmowego (zapalenie żołądka i jelit, biegunka, zaparcia), układu oddechowego (przeziębienie, grypa, ból gardła) oraz układu nerwowego (stres, depresja). Miód wrzosowy wspomaga także układ odpornościowy i poprawia kondycję skóry.

Miód wrzosowy można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Wewnętrznie można go spożywać samodzielnie lub rozpuszczonego w ciepłej wodzie lub herbacie. Zaleca się spożywanie 1-2 łyżek miodu dziennie. Zewnętrznie można go używać jako składnik maseczek, kremów lub peelingów do pielęgnacji skóry twarzy i ciała.